0505J200P500BQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0505J200P500BQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 200V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Voltage - Rated :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Capacitance :
0.5pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
0505J200P500BQT
Knowles Syfer 0505J200P500BQT
0.5pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J200P500BQT Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0505J200P500BQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm