0505J1502P10HQT
Mfr.Part #
0505J1502P10HQT
Description
CAP CER 2.1PF 150V C0G/NP0 0505
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
150V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
2.1pF
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Datasheets
0505J1502P10HQT
Knowles Syfer 0505J1502P10HQT
2.1pF 150V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J1502P10HQT Overview
A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0505J1502P10HQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm