0505J1501P60DQT
Mfr.Part #
0505J1501P60DQT
Description
CAP CER 1.6PF 150V C0G/NP0 0505
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
1.6pF
Voltage - Rated :
150V
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0505J1501P60DQT
Knowles Syfer 0505J1501P60DQT
1.6pF 150V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J1501P60DQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0505J1501P60DQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm