0505J1501P20DQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0505J1501P20DQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 150V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
1.2pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
0505J1501P20DQT
Knowles Syfer 0505J1501P20DQT
1.2pF 150V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J1501P20DQT Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0505J1501P20DQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm