0505J1500161JQT
Mfr.Part #
0505J1500161JQT
Description
CAP CER 160PF 150V C0G/NP0 0505
Voltage - Rated :
150V
Capacitance :
160pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0505J1500161JQT
Knowles Syfer 0505J1500161JQT
160pF 150V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J1500161JQT Overview
A program's size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0505J1500161JQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm