0505J100P400DQT
Mfr.Part #
0505J100P400DQT
Description
CAP CER 0.4PF 100V C0G/NP0 0505
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.4pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.5pF
Datasheets
0505J100P400DQT
Knowles Syfer 0505J100P400DQT
0.4pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J100P400DQT Overview
A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0505J100P400DQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm