0505J1001P70CQT
Mfr.Part #
0505J1001P70CQT
Description
CAP CER 1.7PF 100V C0G/NP0 0505
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
1.7pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Datasheets
0505J1001P70CQT
Knowles Syfer 0505J1001P70CQT
1.7pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J1001P70CQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0505J1001P70CQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm