0505J1001P40HQT
Mfr.Part #
0505J1001P40HQT
Description
CAP CER 1.4PF 100V C0G/NP0 0505
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Tolerance :
±0.05pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
1.4pF
Datasheets
0505J1001P40HQT
Knowles Syfer 0505J1001P40HQT
1.4pF 100V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J1001P40HQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0505J1001P40HQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm