0505J0505P60HQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0505J0505P60HQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Capacitance :
5.6pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
0505J0505P60HQT
Knowles Syfer 0505J0505P60HQT
5.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J0505P60HQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0505J0505P60HQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm