0505J0500360KQT
Mfr.Part #
0505J0500360KQT
Description
CAP CER 36PF 50V C0G/NP0 0505
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
36pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0505J0500360KQT
Knowles Syfer 0505J0500360KQT
36pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J0500360KQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0505J0500360KQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm