0505J0500160JQT
Mfr.Part #
0505J0500160JQT
Description
CAP CER 16PF 50V C0G/NP0 0505
Capacitance :
16pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0505J0500160JQT
Knowles Syfer 0505J0500160JQT
16pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J0500160JQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0505J0500160JQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm