0505J0500110KQT
Mfr.Part #
0505J0500110KQT
Description
CAP CER 11PF 50V C0G/NP0 0505
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
11pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
0505J0500110KQT
Knowles Syfer 0505J0500110KQT
11pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J0500110KQT Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0505J0500110KQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm