0430300001-02-V2-D
- Mfr.Part #
- 0430300001-02-V2-D
- Manufacturer
- Molex
- Description
- 2" PRE-CRIMP A2016V VIOLET
- Manufacturer :
- Molex
- Product Category :
- Contact Finish Thickness :
- 40.0μin 1.02μm
- Length :
- 2.00 50.80mm
- Series :
- Micro-Fit 3.0 43030
- Color :
- Violet
- Number of Rows :
- 1
- Contact End :
- Socket to Socket
- Contact Finish :
- Tin
- Published :
- 2016
- Wire/Cable Gauge :
- 22 AWG
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Contact Plating :
- Tin
- Wire Gauge :
- 22 AWG
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Number of Conductors :
- 1
- Datasheets
- 0430300001-02-V2-D
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 0430-B | Molex | 40,457 | CAPTIVE PANELPLAIN BRASS3/8 HD X |
| 0430-S | Molex | 11,225 | CAPTIVE PANELPLAIN STEEL3/8 HD X |
| 0430-SS | Molex | 15,400 | CAPTIVE PANELPLAIN STAINLESS STE |
| 0430090058 | Molex | 33,303 | CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
| 0430090076 | Molex | 3,283 | 0430090076 |
| 0430090078 | Molex | 11,015 | 0430090078 |
| 0430090084 | Molex | 24,527 | CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM |
| 0430090086 | Molex | 17,845 | CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM |
| 0430090094 | Molex | 24,663 | CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM |
| 0430200200 | Molex | 12,697 | CONN PLUG HSG 2POS DL PANEL MNT |
| 0430200201 | Molex | 40,579 | CONN PLUG HSG 2POS 3MM VERT DUAL |
| 0430200208 | Molex | 2,340 | CONN PLUG HSG 2POS PANEL MNT |
| 0430200210 | Molex | 40,679 | CONN PLUG HSG 2POS 3.00MM |
| 0430200211 | Molex | 7,295 | CONN PLUG HSG 2POS 3.00MM |