0201ZC222KAT2A
Mfr.Part #
0201ZC222KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2200PF 10V X7R 0201
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage :
10V
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
0201 (0603 Metric)
Depth :
300μm
Capacitance :
2200pF
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
0.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
330μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Thickness :
330.2μm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Length :
0.6mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
0201ZC222KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0201ZC222KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Package / Case:0201 (0603 Metric), Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0201ZC222KAT2A pinout, 0201ZC222KAT2A datasheet PDF, 0201ZC222KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0201ZC222KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 0201ZC222KAT2A
2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)