0201YC681KAT2A
Mfr.Part #
0201YC681KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 680PF 16V X7R 0201
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor :
3.5 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
330μm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
680pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
0.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Thickness :
330.2μm
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±10%