0201BN101J500NGT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0201BN101J500NGT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0201
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Gold Flash Termination
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
100pF
Factory Lead Time :
44 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
0201BN101J500NGT
Knowles Precision 0201BN101J500NGT
100pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
0201BN101J500NGT Overview
A program's size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0201BN101J500NGT Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm