02013A270GAT2A
Mfr.Part #
02013A270GAT2A
Description
CAP CER 27PF 25V C0G/NP0 0201
Ceramic Capacitors
Mount :
Tolerance :
±2%
Length :
0.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
27pF
Case Code (Metric) :
Width :
0.3mm
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Published :
Height :
0.33mm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
300μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
330.2μm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
02013A270GAT2A
KYOCERA AVX 02013A270GAT2A
27pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)