02013A100FAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
02013A100FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
25V
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.33mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
1%
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
10pF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Published :
Length :
0.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Width :
0.3mm
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
02013A100FAT2A
KYOCERA AVX 02013A100FAT2A
10pF 25V Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)