SCR74B-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCR74B-100
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 3.3A 70 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
8.3058mm
Current - Saturation :
1.65A
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SCR74B
Factory Lead Time :
18 Weeks
Width :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.327Lx0.295W 8.30mmx7.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
2.52kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
3.3A
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
2.52kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Current Rating (Amps) :
3.3A
Inductance :
10μH
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Datasheets
SCR74B-100
Signal Transformer SCR74B-100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD