RT0603BRB0710R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0603BRB0710R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RT
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
High Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
550μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
100mW
Resistance :
10.7Ohm
Datasheets
RT0603BRB0710R7L
YAGEO RT0603BRB0710R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10.7Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C