RG1608N-101-B-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608N-101-B-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
100Ohms
Voltage - Rated DC :
75V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
100mW
Number of Terminations :
2
Height :
400μm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Width :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RG
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Number of Pins :
2
Length :
1.6mm
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RG1608N-101-B-T1
Susumu RG1608N-101-B-T1
RG Series, Thin Film, 100Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C