MCH185A391JK
Mfr.Part #
MCH185A391JK
Description
CAP CER 390PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
390pF
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±5%
Series :
MCH185A/AN(J TOL)
Surface Mount, MLCC
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Custom Capabilities :
Other Tolerance Value Also Available
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Datasheets
MCH185A391JK
ROHM Semiconductor MCH185A391JK
MCH185A/AN(J TOL) 390pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MCH185A391JK Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
MCH185A391JK Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V