MCH185A150JK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCH185A150JK
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
15pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Case Code (Metric) :
Published :
Case Code (Imperial) :
Custom Capabilities :
Other Tolerance Value Also Available
Height Seated (Max) :
889μm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Datasheets
MCH185A150JK
ROHM Semiconductor MCH185A150JK
15pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MCH185A150JK Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
MCH185A150JK Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V