MCH155A270JK
Mfr.Part #
MCH155A270JK
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Width :
0.5mm
Tolerance :
±5%
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Series :
MCH15A/AN(5,J TOL)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
27pF
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
WRAPAROUND
Datasheets
MCH155A270JK
ROHM Semiconductor MCH155A270JK
MCH15A/AN(5,J TOL) 27pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MCH155A270JK Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
MCH155A270JK Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V