CX0603MRX7R7BB563
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CX0603MRX7R7BB563
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Capacitance :
0.056μF
Published :
Packing Method :
Tape and Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Number of Functions :
1
Approval Agency :
IEC
Width :
0.85mm
Case Code (Metric) :
Height :
0.75mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C