A61AS12VDC1.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A61AS12VDC1.3
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTO SPST 30A 12VDC PCB
Stock
990
In Stock :
990
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
110.1 mA
Coil Resistance :
109 Ohms
Features :
Sealed - Fully
RoHS :
Y
Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Size / Dimension :
22.5 x 15.0 x 25.2mm
Release Time :
2 ms
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Type :
Non Latching
Base Product Number :
A61AS
Series :
A6
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Mounting Type :
Pin
Switching Voltage :
75VDC - Max
Packaging :
21g
Coil Voltage :
12VDC
Operate Time :
5 ms
Contact Rating (Current) :
30 A
Coil Power :
1.3W
Termination Style :
PC Pin
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Product Status :
Active
Package :
Tray
Datasheets
A61AS12VDC1.3
Introducing Automotive Relays CIT Relay and Switch A61AS12VDC1.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:12VDC, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Mounting Type:Pin, A61AS12VDC1.3 pinout, A61AS12VDC1.3 datasheet PDF, A61AS12VDC1.3 amp .Beyond Automotive Relays CIT Relay and Switch A61AS12VDC1.3 ,we also offer CB1-T-P-12V, AEV14024W, A161CS12VDC.64, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CIT Relay and Switch A61AS12VDC1.3
A61AS12VDC1.3 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V