8TPC150M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8TPC150M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 8V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
120μA
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
8V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e4
Depth :
4.3mm
Dissipation Factor :
10 %
Voltage - Rated DC :
8V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
POSCAP™ TPC
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Manufacturer Size Code :
D2
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
150µF
Ripple Current :
1.9A
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height :
1.9mm
Published :
Terminal Shape :
J BEND
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
8TPC150M
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 8TPC150M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:8V, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), 8TPC150M pinout, 8TPC150M datasheet PDF, 8TPC150M amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 8TPC150M ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.