1812-103J
Mfr.Part #
1812-103J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD
Q Factor :
50
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Depth :
3.4mm
Inductance :
10μH
Test Frequency :
7.9MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Current Rating :
354mA
Height :
3.4mm
Max DC Current :
354mA
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Series :
Weight :
26.988746mg
Material - Core :
Ferrite
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812-103J
API Delevan 1812-103J
1812-103J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD