XTM-18R0626-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XTM-18R0626-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
CAP 61.7F -5% +20% 18V CHAS MNT
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series :
XTM
Package / Case :
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Capacitance :
61.7F
Lifetime @ Temp :
1500 Hrs @ 65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
3.051 77.50mm
Operating Temperature :
-40°C~65°C
Termination :
Screw Terminals
Size / Dimension :
9.291Lx1.803W 236.00mmx45.80mm
Tolerance :
-5% +20%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
18V
Datasheets
XTM-18R0626-R
Eaton-Electronics Division XTM-18R0626-R
XTM Module EDLC Supercapacitor 9.291Lx1.803W 236.00mmx45.80mm -5% +20% 61.7F 18V