PTVS60VP1UTP,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTVS60VP1UTP,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC CFP5
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
600W
Length :
4mm
Max Power Dissipation :
600W
Height :
1.1mm
Reverse Standoff Voltage :
60V
Operating Temperature :
-55°C~185°C TA
Package / Case :
SOD-128
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
6.2A
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Bidirectional, Unidirectional
Number of Elements :
1
Reverse Breakdown Voltage :
66.7V
Power Line Protection :
No
Leakage Current :
100nA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Unidirectional Channels :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
6.2A
JESD-609 Code :
e3
Width :
2.7mm
Base Part Number :
PTVS60V
Terminal Form :
Flat
Lead Free :
Lead Free
Clamping Voltage :
96.8V
Number of Terminations :
Test Current :
1mA
Element Configuration :
Single
Direction :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
66.7V