PTVS40VP1UP,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTVS40VP1UP,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
NEXPERIA PTVS40VP1UP - TRANS VOL
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
64.5V
Base Part Number :
PTVS*P1UP
Peak Pulse Current :
9.3A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SOD-128
Termination :
SMD/SMT
Type :
Zener
Leakage Current :
100nA
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
4 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
40V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Pins :
2
Peak Pulse Power :
600W
Direction :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
46.8V
Max Surge Current :
9.3A
Terminal Form :
Flat
Reverse Breakdown Voltage :
44.4V