PHB-5R0V505-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHB-5R0V505-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP 5F -10% +30% 5V T/H
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Weight :
449.991981mg
Max Operating Temperature :
70°C
Published :
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Voltage :
5V
Lead Spacing :
0.209 5.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PowerStor PHB
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Size / Dimension :
0.839Lx0.433W 21.30mmx11.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Tolerance :
-10% +30%
Width :
10.9982mm
Orientation :
Vertical
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated :
5V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 70°C
Capacitance :
5F
Package / Case :
Radial, Can
Length :
21.3106mm
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
11mm
Leakage Current :
25μA
Lead Pitch :
5.3mm
Voltage - Rated DC :
5V
Depth :
11mm
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
PHB-5R0V505-R
Introducing Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors Eaton-Electronics Division PHB-5R0V505-R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~70°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:5V, Package / Case:Radial, Can, PHB-5R0V505-R pinout, PHB-5R0V505-R datasheet PDF, PHB-5R0V505-R amp .Beyond Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors Eaton-Electronics Division PHB-5R0V505-R ,we also offer FYD0H104ZF, TPLC-3R8/10MR8X14, SCCU25B256SRB, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Eaton-Electronics Division PHB-5R0V505-R
PowerStor PHB Radial Can EDLC Supercapacitor 0.839Lx0.433W 21.30mmx11.00mm -10% +30% 5F 5V