PB-5R0V105-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PB-5R0V105-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP 1F -20% +80% 5V T/H
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Published :
Capacitance :
1F
Series :
PowerStor PB
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
-20% +80%
Width :
8.9916mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 70°C
Depth :
9mm
Package / Case :
Radial, Can
Height :
9mm
Lead Diameter :
500 µm
Weight :
3.628739g
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.465 11.80mm
Length :
17.3mm
Size / Dimension :
0.681Lx0.354W 17.30mmx9.00mm
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage :
5V
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
5V
Lead Pitch :
11.8mm
Orientation :
Vertical
Voltage - Rated :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-25°C
Number of Pins :
2
Leakage Current :
12μA
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
PB-5R0V105-R
Introducing Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors Eaton-Electronics Division PB-5R0V105-R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Voltage:5V, Number of Pins:2, Operating Temperature:-25°C~70°C, Mounting Type:Through Hole, PB-5R0V105-R pinout, PB-5R0V105-R datasheet PDF, PB-5R0V105-R amp .Beyond Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors Eaton-Electronics Division PB-5R0V105-R ,we also offer FYD0H104ZF, TPLC-3R8/10MR8X14, SCCU25B256SRB, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Eaton-Electronics Division PB-5R0V105-R
PowerStor PB Radial Can EDLC Supercapacitor 0.681Lx0.354W 17.30mmx9.00mm -20% +80% 1F 5V