PA2202.181NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA2202.181NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 180NH 36A 0.48MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product :
Power Inductors
Packaging :
Tray
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.476Lx0.394W 12.10mmx10.00mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package :
Tray
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±15%
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Material - Core :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Product Type :
Power Inductors - SMD
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Features :
Case/Size Code :
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
PA2202.XXXNL
Number of Functions :
1
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance :
180nH
Number of Terminations :
2
Current - Saturation :
64A
Terminal Shape :
J BEND
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
HTS Code :
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
64A
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
0.48mOhm
Ratings :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
36A
Current Rating (Amps) :
36 A
Mount :
Surface Mount
Datasheets
PA2202.181NL
Pulse Electronics PA2202.181NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD