MLP112M100EK1C
Mfr.Part #
MLP112M100EK1C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 100V FLATPCK
ESR (Equivalent Series Resistance) :
112mOhm @ 120Hz
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
4.2A @ 20kHz
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
1100μF
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
25.4mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
FlatPack
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
3.5A
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Height :
12.7mm
GENERAL PURPOSE
Length :
38.1mm
Width :
44.45mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
MLP112M100EK1C
Cornell Dubilier Electronics MLP112M100EK1C
MLP 1100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack