LM809M3-3.08/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM809M3-3.08/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Supervisors
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
LM809
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of Voltages Monitored :
1
Operating Supply Current :
100μA
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Min Reset Threshold Voltage :
3.04V
Thickness :
1mm
Max Reset Threshold Voltage :
3.11V
Number of Channels :
Overvoltage Threshold :
3.15V
Voltage :
6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reset Timeout :
140ms Minimum
Min Supply Voltage :
1V
Max Supply Voltage :
5.5V
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
No
Undervoltage Threshold :
3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
3
Max Output Current :
20mA
Quiescent Current :
15µA
Adjustable Threshold :
No
Threshold Voltage :
+3.08V
Number of Terminations :
3
Max Power Dissipation :
320mW
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
Power Dissipation :
320mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Accuracy :
1.5 %
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Height :
1.22mm
Nominal Supply Current :
15µA
Terminal Pitch :
0.95mm
Voltage - Threshold :
3.08V
Length :
2.92mm
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
1.3mm
Reset :
Active Low
Datasheets
LM809M3-3.08/NOPB
Introducing Supervisors Texas Instruments LM809M3-3.08/NOPB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LM809, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Number of Channels:1, Voltage:6V, Mounting Type:Surface Mount, Output:Push-Pull, Totem Pole, Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3, Number of Pins:3, Number of Terminations:3, Type:Simple Reset/Power-On Reset, LM809M3-3.08/NOPB pinout, LM809M3-3.08/NOPB datasheet PDF, LM809M3-3.08/NOPB amp .Beyond Supervisors Texas Instruments LM809M3-3.08/NOPB ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.