LM2671MX-12
Mfr.Part #
LM2671MX-12
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG BUCK 12V 500MA 8SOIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Voltage :
12V
Number of Terminations :
8
Width :
3.9mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Max Output Current :
500mA
Quiescent Current :
2.5mA
Output Configuration :
Positive
Min Output Voltage :
12V
Operating Supply Voltage :
40V
Length :
4.9mm
Frequency - Switching :
260kHz
Lead Free :
Contains Lead
Input Voltage-Nom :
24V
Base Part Number :
LM2671
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Efficiency :
94 %
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V