LM2593HVS-3.3/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2593HVS-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TO263-7
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Efficiency :
76 %
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Number of Pins :
7
Voltage - Input (Max) :
60V
Output Type :
FIXED
Base Part Number :
LM2593
Min Supply Voltage :
4.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Function :
Step-Down
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Contains Lead
Length :
10.1mm
Quiescent Current :
5mA
Number of Terminations :
7
Max Output Voltage :
3.3V
Current - Output :
2A
Thickness :
4.44mm
Package / Case :
Input Voltage-Nom :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Topology :
Buck
Height :
4.65mm
Max Supply Voltage :
60V
Output Voltage :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Output Current :
2A
Frequency :
150kHz
Width :
8.89mm