KR-5R5C474-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KR-5R5C474-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Size / Dimension :
0.531Dia 13.50mm
Min Operating Temperature :
-25°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
7.5mm
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Length :
7.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
70°C
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Diameter :
13.5mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50Ohm @ 1kHz
Lead Pitch :
5mm
Series :
PowerStor KR
Tolerance :
-20% +80%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 70°C
Voltage - Rated DC :
5.5V
Number of Pins :
2
Weight :
3.175147g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
400 µm
Voltage - Rated :
5.5V
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
470mF
Datasheets
KR-5R5C474-R
Eaton-Electronics Division KR-5R5C474-R
PowerStor KR Radial Can EDLC Supercapacitor 0.531Dia 13.50mm -20% +80% 470mF 5.5V