IM04BH151J
Mfr.Part #
IM04BH151J
Description
FIXED IND 150UH 114MA 6.05OHM TH
DC Resistance (DCR) :
6.05Ohm Max
Material - Core :
Iron
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Inductance :
150μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
36.575mm
Packaging :
Bulk
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Type :
Molded
Q Factor :
65
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
114mA
Package / Case :
Axial
Military Standard :
Not
HTS Code :
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Series :
IM
Factory Lead Time :
7 Weeks
Diameter :
4.19mm
Test Frequency :
790kHz
JESD-609 Code :
e0
DC Current :
114mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
649.997866mg
Datasheets
IM04BH151J
IM04BH151J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD