FR1004GP-TP
Mfr.Part #
FR1004GP-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
R-6, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GPP FAST 10A R-6
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Cut Tape
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Package / Case :
R-6, Axial
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Configuration :
Single
Max Surge Current :
250 A
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Diode Type :
Standard
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Brand :
Recovery Time :
150 ns
Base Product Number :
FR1004
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
Rectifiers
Capacitance @ Vr, F :
Product Status :
Active
Vf - Forward Voltage :
1.3 V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Supplier Device Package :
R-6
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Rectifiers
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Product Category :
Datasheets
FR1004GP-TP
Micro Commercial Components (MCC) FR1004GP-TP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C ~ 150°C Cut Tape R-6, Axial Through Hole
FR1004GP-TP Overview
Surge current can reach maximum value 250 A.
FR1004GP-TP Features
FR1004GP-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
FR1004GP-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB