F1857CCD400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F1857CCD400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 400V 55A
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) :
55A DC
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
6 Weeks
Average Rectified Current :
55A
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Forward Current :
55A
Package / Case :
Module
Number of Pins :
3
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-40°C
Element Configuration :
Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current Rating :
55A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 165A
Voltage - Rated DC :
400V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Published :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.5kA
Datasheets
F1857CCD400
Sensata Technologies – Crydom F1857CCD400
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~125°C 55A 400V-DC Module Chassis Mount
F1857CCD400 Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 55A.The part can be used to draw a current of 55A.
F1857CCD400 Features
F1857CCD400 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
F1857CCD400 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23