CX0805MRX7R7BB473
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CX0805MRX7R7BB473
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0805
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Applications :
Bypass, Decoupling
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Low ESL (X2Y)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Functions :
1
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Approval Agency :
IEC
Factory Lead Time :
33 Weeks
Physical Dimension :
L2.0XB1.25XH0.95 (mm)/L0.079XB0.049XH0.037 (inch)
Width :
1.25mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Series :
X2Y®
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.047µF
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
850μm
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CX0805MRX7R7BB473
Pulse Electronics CX0805MRX7R7BB473
X2Y® 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CX0805MRX7R7BB473 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
CX0805MRX7R7BB473 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V