CL10B105KP8NNNC
Mfr.Part #
CL10B105KP8NNNC
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Height :
800μm
X7R
Depth :
800μm
Capacitance :
1μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
CERAMIC CAPACITOR
Contact Plating :
Tin
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Datasheets
CL10B105KP8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B105KP8NNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)