CL10A475KO8NNNC
Mfr.Part #
CL10A475KO8NNNC
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603
Stock
13
In Stock :
13
Ceramic Capacitors
Width :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Length :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Published :
2003
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Height :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Material :
Ceramic
Capacitance :
4.7μF
Series :
CL
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
16V
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
1608
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
CL10A475KO8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10A475KO8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~85°C, Voltage:16V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Terminations:2, CL10A475KO8NNNC pinout, CL10A475KO8NNNC datasheet PDF, CL10A475KO8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10A475KO8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10A475KO8NNNC
CL 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)