CL10A105KA8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10A105KA8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Height :
800μm
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
1μF
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8mm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
CL
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
25V
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±10%
Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Thickness :
889μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CL10A105KA8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10A105KA8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25V, CL10A105KA8NNNC pinout, CL10A105KA8NNNC datasheet PDF, CL10A105KA8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10A105KA8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10A105KA8NNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)