CBC13W3S1S50V3X/AA
Mfr.Part #
CBC13W3S1S50V3X/AA
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS CRIMP
Stock
114
In Stock :
114
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
300V
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
CBC13W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Series :
CBC
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Color :
Blue
Wire Gauge :
20-24 AWG
Features :
Contact Form :
Machined
Termination :
Crimp
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Box
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Backset Spacing :
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3S1S50V3X/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC13W3S1S50V3X/AA pinout, CBC13W3S1S50V3X/AA datasheet PDF, CBC13W3S1S50V3X/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3S1S50V3X/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC13W3S1S50V3X/AA Overview
CBC13W3S1S50V3X/AA Features
CBC series
CBC13W3S1S50V3X/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W3S1S50V3X/AA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP