C0603X5R562MCTS
Mfr.Part #
C0603X5R562MCTS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 5600PF 6.3V X5R 0201
Manufacturer :
ICM
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Tolerance :
±20%
Failure Rate :
Lead Spacing :
Series :
C0603X5R
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
5600 pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
6.3V
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Features :
Lead Style :
Datasheets
C0603X5R562MCTS
ICM C0603X5R562MCTS
C0603X5R 5600 pF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)