BZW03C130-TR
Mfr.Part #
BZW03C130-TR
Description
DIODE ZENER 130V 1.85W SOD64
Diodes - Zener - Single
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1000W
Voltage Tolerance :
6%
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Impedance :
190Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
Zener Voltage :
130V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1.85W
Pin Count :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Breakdown Voltage-Min :
185V
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
SOD-64, Axial
Case Connection :
Isolated
Impedance-Max :
190Ohm
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 100V
Terminal Form :
Wire
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation :
6W
Number of Elements :
1
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Tolerance :
±5%
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
BZW03C130-TR
Vishay BZW03C130-TR
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE 190Ohm ±5% 130V 2μA @ 100V -65°C~175°C 1.85W 2 Terminations SOD-64, Axial
BZW03C130-TR Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 2μA @ 100V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 1A is supplied.The breakdown voltage must remain above 185V so that the system operates normally.
BZW03C130-TR Features
reverse leakage current of 2μA @ 100V
2μA @ 100V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
a breakdown voltage above 185V