ATCC-211B-025-475M-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATCC-211B-025-475M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 25V 1411
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS :
Details
Dissipation Factor :
6 %
Lifetime @ Temp. :
Depth :
2.8mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
ATCC-211
Height :
1.9mm
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Tantalum Capacitors - Solid SMD
Lead Spacing :
ESR :
2 Ohms
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
B
Voltage - Rated DC :
25V
Product Status :
Active
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitance :
4.7μF
Features :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Published :
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Leakage Current :
1.2μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Width :
2.794mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
3.5mm
Failure Rate :
Voltage - Rated :
25V
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Tantalum Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Product :
Tantalum Solid Surface Mounts
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)